Psychiatria

Psychiatra jest lekarzem medycyny ze specjalizacją z psychiatrii. Bada i leczy przede wszystkim organiczne przyczyny i objawy chorób psychicznych (np. schizofrenii czy choroby afektywnej dwubiegunowej). Jest uprawniony do korzystania w procesie leczenie pacjenta z farmakoterapii (leki). Coraz częściej psychiatra to także wykształcony psychoterapeuta, który łączy w swojej pracy oba podejścia – farmakologię i psychoterapię).

Jak wygląda pierwsza konsultacja psychiatryczna?

Pierwsza wizyta u lekarza psychiatry zwykle przypomina zwykłą wizytę u lekarza. W jej trakcie pacjenci mają możliwość swobodnego opowiadania o trudnościach doświadczanych w życiu. Lekarz zwykle chce dowiedzieć się, od kiedy problemy istnieją, w jakich sytuacjach się pojawiają, co powoduje nasilenie objawów, co przynosi poprawę. Psychiatra może zapytać także o ogólny stan zdrowia, przyjmowane leki, stosowanie używek i substancji psychoaktywnych oraz o różne sytuacje stresujące. Będzie chciał zbadać wszystkie czynniki, które mogą mieć znaczenie dla funkcjonowania psychicznego.

Jaki jest cel pierwszej wizyty?

Celem wizyty jest ustalenie, czy trudności pacjenta są skutkiem zmiany funkcjonowania psychicznego oraz czy wymagają podjęcia terapii. Lekarz może zaproponować leczenie farmakologiczne, zasugerować podjęcie psychoterapii lub obie formy pomocy. Kiedy uzasadnione będzie podjęcie terapii psychiatra omówi dostępne formy terapii. Może również zalecić dodatkowe badania laboratoryjne, które pomogą w wyjaśnieniu obecnych trudności.